El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Ağrısı

Baş parmak, elimizde bulunan parmakların birincisidir ve ellerimizde iki adet bulunur. El baş parmağı, elin işlevinin yüzde ellisini yerine getirir ve ince işleri yapmakta çok önemlidir. Ayrıca, elde travmaya en açık olan parmaktır. El baş parmağı, gün içinde daha fazla kullanıldığında ağrı oluşabilir. Bu ağrı genellikle dinlenmeyle geçebilen bir ağrı türüdür.

El Baş Parmak Ağrısı Kimlerde Görülür?

El baş parmakları travmalara oldukça açık olan yapılardır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı şişlik, ağrı, kızarıklık ve ısı artışı görülebilir. Travmalara bağlı kırılmalar ve çıkıklar olabilir. Parmak kırılmaları, özellikle sporla uğraşan bireylerde çok fazla görülmektedir. Parmağa dik biçimde gelen bir darbe parmağın kırılmasına neden olabilir. Yaşlı ve kemik erimesi olan bireylerde parmaklar darbe olmadan kolaylıkla kırılabilmektedir. Kırığın bulgularından biri de ağrıdır. Ağrı yanında, şişlik, anormal hareket, ısı artışı ve morarma da gözlenebilir. Parmak çıkıkları, parmağın zorlandığı anlarda oluşabilir. Özellikle genç ve orta yaş erkeklerde sıkça karşılaşılmaktadır. Çıkık belirtileri; ağrı, şişlik ve eklemde hareket kısıtlılığıdır.

El Baş Parmak Ağrısı Neden Olur?

  • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler; karpometakarpal, metakarpofalangeal ve interfalangeal eklemlerdir. Bu eklemler, (diartrodial) oynar eklemlerdir ve eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak; eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık mevcuttur. Artritin nedenleri; dejeneratif hastalıklar, inflamatuar hastalıklar, travma ve enfeksiyöz olabilir.
  • Septik Artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinin aciliyet arz eden bir durumudur. Septik artrit acil bir durumdur ve en kısa sürede müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme olasılığı vardır.
  • Parmak Eklem Artriti: Parmak eklemleri enfeksiyöz bir sebebe bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan sebeplere bağlı da tutulabilir.
  • Romatoid Artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin sebepleri arasında ikinci olarak en çok romatoid artrit görülmektedir. Romatoid artrit, inflamatuar bir rahatsızlıktır. Hiçbir zaman tamamen iyileşmez ve el parmak eklem tutulumları oldukça yaygındır. Özellikle proksimal interfalangeal eklemlerdeki tutulumlar görülür.

Parmak Derisi Enfeksiyonları

Parmak derisi virüsler, bakteriler, parazitler ve mantarlar ile enfekte olabilir. En çok görülen; şiş, ağrılı ve içi beyaz iltihaplı olan ve halk arasında dolama olarak bilinen stafilokok enfeksiyonudur.

  • Parmak Tendon Enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olması durumudur. Bu enfeksiyöz ya da non-enfeksiyöz olabilir.
  • Parmak Kas Enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp literatüründe myozit adı verilir. Myozitte kas hassas, ağrılı ve şiştir.
  • Parmak Tümörleri: Tümör, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırasıyla; cilt, kas, yağ doku, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.
  • De Quervain Tenosinoviti: El baş parmağının dorsalinde bulunan ekstansör komponentinde olan tendon ve eklem sıvısının inflamasyonudur. El baş parmağının avuç içine olacak şekilde yumruk yapılması ve ulnar deviasyona zorlanması ile ağrı artar. Bu şekilde hastalığa teşhis konulmuş olur.

El Baş Parmak Ağrısı Tedavisi

Sayılan belirtilerin tespit edilmesi ve gereken tedavinin yapılması için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

DNA Parmak İzinin Alanı

DNA Parmak İzinin Alanı

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi