Parmaklarda Deri Soyulması Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Parmaklarda Deri Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Parmaklarda Deri Soyulması

Parmaklarda deri soyulması, birçok kişinin hayatının bir döneminde karşılaştığı yaygın bir cilt sorunudur. Gün içerisinde ellerinizi sıkça kullanmanız nedeniyle vücudunuzda en fazla yıpranma, ellerdeki ciltte meydana gelir. Sert yüzeylerle temas, sıcak veya soğuk suyla temas, kimyasal içerikli deterjanlarla temas gibi birçok neden parmaklarda deri soyulmasına yol açabilir.

Parmaklarda Deri Soyulmasının Nedenleri

Egzama:
Egzama, parmak derilerinin soyulmasında en etkili faktörlerden biridir. Bir tür egzama olan el dermatiti, el veya ayak parmakları arasında bulunan derinin aşırı kurumasına bağlı olarak iltihaplanmalara neden olur. Bu rahatsızlığa genetik etkenler, deri alerjileri ve cilt tahrişleri sebep olabilir. Egzama tedavisinde genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır ve egzama kurutulup temizlenir.

Mantar Enfeksiyonları:
Parmak derisinin soyulmasının bir diğer nedeni mantar enfeksiyonlarıdır. Parmak aralarında yuvalanmaya uygun olan mantarlar, genellikle kaşıntı ve buna bağlı olarak deride tahrişe neden olur. Mantar oluşan deride ilk olarak kızarıklık ve hafif bir yanma hissedilir. Kaşınma ile deride soyulmalar meydana gelir. Kullanılan kremlerle mantardan kurtulmak mümkündür.

Derinin Aşırı Kuru veya Fazla Nemli Olması:
Genetik bir özellik olarak ciltteki aşırı kuruluk, özellikle kış aylarında sorun oluşturur ve deride soyulmalara neden olur. Aynı şekilde parmak aralarının bazen normalden fazla nemli kalması ve hava almaması nedeniyle de deride soyulmalar meydana gelebilir.

Kimyasal İçeren Deterjanların Kullanılması:
Gün içerisinde birçok kişi suyla temizlik işlemi gerçekleştirir. Bu durum el ve parmaklarda tahrişe neden olabilir. Genellikle kullanılan deterjanın kimyasal içerikli olması ve cildi tahriş etmesi sebebiyle parmaklarda deri soyulması sorunu yaşanabilir. Bu durumda kullanılan deterjanı değiştirmek ve kimyasal içermeyen ürünler kullanmak sorunu çözebilir.

Parmaklarda Deri Soyulmasını Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

  • Kimyasal içerikli deterjanlar yerine doğal ve cilt dostu ürünler kullanmak.
  • Ellerinizi yıkarken ılık su kullanmak ve aşırı sıcak veya soğuk sudan kaçınmak.
  • Ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici kullanarak cildinizi nemli tutmak.
  • Egzama veya mantar enfeksiyonu belirtileri gözlemlendiğinde bir dermatologdan yardım almak.
  • Gün içerisinde suyla sıkça temas ediyorsanız eldiven kullanarak cildinizi korumak.

Parmaklarda deri soyulması, genellikle günlük yaşamın bir parçası olarak ortaya çıkabilir. Ancak, yukarıda belirtilen önlemleri alarak ve cilt sağlığına dikkat ederek bu sorunu minimize etmek mümkündür. Unutmayın, cilt sağlığınız genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Emine

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba öncelikle bütün hastalarımıza safi ismi ile şifa dilerim sorum parmağımin üstündeki deri kuruyor birde kolum da kırmızı bir leke oluşuyor kayboluyor sonra tekrar çıkıyor aynı yerden ne yapmaliyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Emine Hanım,

Parmağınızdaki deri kuruması ve kolunuzdaki kırmızı leke, çeşitli cilt sorunlarının belirtisi olabilir. İlk olarak, parmağınızdaki kuruluk için nemlendirici bir krem kullanmayı deneyebilirsiniz. Eczanelerde satılan nemlendiriciler veya doğal yağlar bu sorunu hafifletebilir. Kolunuzdaki kırmızı leke ise alerjik reaksiyon, egzama veya başka bir cilt rahatsızlığının belirtisi olabilir. Bu tür durumlarda bir dermatoloğa başvurmanız en doğru adım olacaktır. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak size uygun tedaviyi önerecektir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Almila

Parmaklar da deri soyulması, hemen hemen herkesin yaşadığı bir rahatsızlık türüdür. Kimyasal ilaçlar, çok soğuk veya çok sıcak altında kalınması ve sert cisimler den darbe alması gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Ancak egzema, mantar ve cilt hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi veya yan etkisi olarak bu durum kendini gösterebilir

soru

hacı

27 Mayıs 2024 Pazartesi

çocuklarda parmak soyulması yabana atılmaz parmak soyulması öncesindeki bazı durumlar kawasaki hastalığının belirtisi olabilir bunuda sadece deneyimli doktorlar bilir zaten bilgili bir cocuk doktoru soyulmayı görünce,önce geçmiş günlerde geçirdiği rahatsızları sorar (ateş vs )

onun için işin içinde çocuk varsa dikkatli olun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hacı, parmak soyulması konusundaki endişelerinizi anlyorum. Gerçekten de çocuklarda gözlemlenen bu tür belirtiler bazen ciddi hastalıklara işaret edebilir. Kawasaki hastalığı gibi durumların erken teşhisi çok önemlidir ve bu da ancak deneyimli bir doktor tarafından farkedilebilir. Bu yüzden, eğer çocuğunuzda parmak soyulması gözlemliyorsanız, mutlaka bir çocuk doktoruna danışmakta fayda var. Geçmişte yaşadığı hastalıkları ve belirtileri doktorla paylaşmak, doğru teşhisin konulmasına yardımcı olacaktır. Dikkatli ve bilinçli davranmanız çok önemli.

2. Cevap
cevap

Tekalp

Deri soyulmasının bir çok sebebi var. Egzama, mantar, derinin nemli yada çok kuru olması ve kimyasal deterjanlarla uğraşmak deri soyulmasına sebebiyet verir ama son zamanlarda farklı bir virüs kendini göstermeye başladı özellikle çocuklarda oluyor el ayak hastalığı olarak geçiyor. Bu virüs el ve ayaklarda deri soyulmasına sebep oluyor.

soru

Özlem Bulut

07 Mayıs 2024 Salı

Cildiyeye gitcem ben egzama mı mantar mı kafamız karıştı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Özlem Bulut, cildiyeye gitmek en doğru karar. Doktor, hangi rahatsızlık olduğunu belirleyip en uygun tedaviyi önerecektir. Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığına kavuşursun.

2. Cevap
cevap

T

Cildiye ignee yaparmış korkuyorumda

soru

Keziban

27 Nisan 2024 Cumartesi

Ayak baş. Parmağım kabuklaşiyor koparmaya çalışınca. acıyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Keziban,

Ayak başparmağınızda oluşan kabuklaşma, genellikle ciltte meydana gelen bir tahriş ya da kuruluk belirtisi olabilir. Bu durumu koparmaya çalışmak yerine, nemlendirici kremler kullanarak cildinizi yumuşatmayı deneyebilirsiniz. Eğer durum devam ederse veya daha kötüleşirse, bir dermatologa başvurarak profesyonel yardım almanız iyi olur. Geçmiş olsun!

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Tulü

Merhaba ayak baş parmağının üst taraftan kabul tutarak alt tarafta kabuğa bağlı bir cilt tabakası bulunmaktadır. Siz kabuğu çekmeye çalışınca ister istemez altındaki taze tabakada ona yapışkan olduğu için acımaktadır. Bu yüzden hiç ellemeden cildiye doktoruna gitmelisiniz ve buna çözüm bulmanız daha faydalı olacaktır. Bu şekilde daha fazla zarar verebilirsiniz?

soru

Harley Quinn

23 Nisan 2024 Salı

Ben çocuğum bir plastiğe deydiğimden 1 saat sonra soyuluyor cok acıyor ayaklarımda her zaman soyuluyor ne yapacağımı bilemiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Harley Quinn,

Bu durum gerçekten rahatsız edici olabilir. Ayaklarındaki soyulma ve acı hissi, alerjik bir reaksiyon veya dermatolojik bir sorunun belirtisi olabilir. Bir dermatoloğa gitmen ve durumu ayrıntılı bir şekilde anlatman en iyisi olacaktır. Bu şekilde, uygun bir tedavi veya öneri alabilirsin. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Kadir

Merhaba, meydana gelen bu durum tamamen bir alerji belirtisi olarak sizlerde meydana geliyor. Ayaklarınızın sürekli soyulmasının nedeni plastik malzemeden üretilmiş ayakkabılar giymenizdir. Bu nedenle daha çok deri ayakkabılar tercih etmelisiniz. Alerjiler sizi rahatsız ediyor ise mutlaka doktorunuzla bir görüşme sağlayarak bu alerjinin azaltılması için önlem alın.

3. Cevap
cevap

Tan

Merhaba. sizin plastiğe karşı alerjiniz olabilir. Bu yüzden farklı reaksiyonlara maruz kalmışsınız. Plastik ve plastik ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Ya da kısa bir zamanda hastaneye giderek bu durumu doktora izah etmeniz gerekmektedir.

soru

Mustafa narin

05 Nisan 2024 Cuma

merhaba adim mustafa 32 yaşındayım ve el ayak parmaklarimda 3 veya 4 ayda bir kızarıklık yanma 2 gün sonrada parmak derisinde soyulma oluşuyor 5 hastane 7 doktor gezdim derdime derman olamadılar
Son gittiğim doktor ise üniversite hastanesine gitmemi belki seni denek olarak kullanabileceklerini söyledi
Canım çok sıkkın moralim sıfır lütfen yardim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mustafa Bey,

Geçmiş olsun, yaşadığınız durumu anlamak gerçekten zor olmalı. El ve ayak parmaklarınızda bu tür belirtilerin ortaya çıkması oldukça rahatsız edici. Anladığım kadarıyla birçok doktor ve hastane gezmişsiniz ve hala kesin bir teşhis konulamamış. Bu durum moralinizi bozmuş olabilir, ama umudunuzu kaybetmeyin.

Üniversite hastaneleri genellikle daha kapsamlı araştırmalar yapabilir ve daha özel tedavi yöntemleri sunabilir. Orada uzman doktorlar tarafından detaylı bir inceleme yapılması, belki de durumu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, nadir görülen durumlar üzerinde daha fazla bilgi ve deneyime sahip olabilirler.

Moralinizi yüksek tutmaya çalışın ve sağlığınız için elinizden geleni yapmaya devam edin. Umarım en kısa sürede bir çözüm bulunur ve rahatlama yaşarsınız. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Ahmet Mustafa Aydın

Parmaklarda deri soyulması ve kızarıklıklar çevresel ve kimyasal etkenlerden dolayı oluşmuş olabilir. Ayrıca rahatsızlığınızın henüz tanısı konulmamışsa yemiş olduğunuz bir yiyeceğin yan etkilerden dolayı oluşmuş olabilir. Rahatsızlığınızın tanısı koyabilmek için bir kısım tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bu tahliller sonrasında kullanılacak ilaçlar yardımıyla sağlığınıza kavuşacağınızı düşünüyorum.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni