Sol El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol el baş parmak ağrısı; El baş parmağı, elin fonksiyonunun yüzde ellisini yerine getirir. El ile ince işler yapılır. Elde travmaya en açık olan baş parmaktır. Ayakta ise baş parmak yürüme sırasında çok önemlidir. Ayak yerden kalkarken bükülerek harekete yardımcı olmaktadır.


Sol el baş parmak ağrısı neden olur?

 • Travma: Travmalara bağlı olarak el ve ayak baş parmaklarında çıkıklar ya da kırıklar oluşabilir. İki durumda da baş parmak hareketleri ağrılı olur. Kırıklarda, krepitasyon ve anormal hareket mevcuttur. Direkt grafi çekimi ile belli olur.
 • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler ve ayak baş parmağında bulunan eklemler oynar eklemlerdir ve eklem aralarında eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak, eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık olmaktadır. Artritin nedenleri inflamatuar hastalıklar, travma, enfeksiyoz, dejeneratif hastalıklar olabilmektedir.
 • Septik artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün en acilidir. Hem el hem de ayak baş parmağında gözlenebilir. Septik artrit acil bir durumdur ve en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme riski çok yüksektir.
 • Gut artrit: En sık nedeni serum ürik asit düzeyinin yükselmesi ve buna bağlı olarak sodyum ürat kristallerinin dokularda birikmesidir. Halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinmektedir. Çok sık ve fazla protein tüketilmesinden ileri gelir. Hastaların yüzde doksanından fazlası orta ve ileri yaştaki erkeklerdir. Akut atak genelde tek bir eklemde ani ve şiddetli bir ağrıyla başlamaktadır. Atak çoğu kez aşırı yemek, enfeksiyon, alkol alımı, miyokart infarktusu, travma, ameliyat ve aşırı fiziksel yorgunluk gibi bir olaydan sonra gelişir.
 • Osteoartrit: Enfeksiyoz olmayan artritlerin nedenleri arasında en çok görülen osteoartrittir. El parmaklarında distal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever. Şekil bozukluğu, ağrı ve fonksiyon kaybına sebep olur. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir.
 • Romatoid artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin nedenleri arasında ikinci olarak en çok romatoid artrit vardır. İnflamatuar bir hastalıktır. Hiçbir zaman tam olarak iyileşme yaşanmaz ve el parmak eklem tutulumları çok ünlüdür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever.
 • Parmak derisi enfeksiyonları: Parmak derisi bakteriler, parazitler, virüsler ve mantarlar ile enfekte olabilir. Halk arasında en çok görülen ağrılı, şiş ve içi beyaz iltihaplı olan ve dolama olarak adlandırılan stafilokok enfeksiyonudur.
 • Parmak tendonu enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olmasıdır. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz de olabilir.
 • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit adı verilmektedir. Myozitte kas ağrılı, şiş ve hassastır.
 • Parmak Tümörleri: parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırasıyla; yağ doku, cilt, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.
Sol el baş parmak ağrısı tetkikleri yapılıp, doktorunuz tarafından tespit edildikten sonra, en kısa zamanda tedaviye başlanmalıdır.

Sol El Baş Parmak Ağrısı Yorumları

soru

Ali Yalçın

28 Kasım 2017 Salı

2 ay önce sol baş parmağımın üstüne düşmüştüm ve orada bi şişlik oluşmuştu doktora gittim film çekildi ve önemli bişi olmadığını söyledi krem verdi huridoid fort krem ama hiç fayda etmedi hala parmağımı tam kullanamıyorum sizce ne yapmalıyım teşekkürler😊

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Ayak Baş Parmak Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Nasırı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Küçük Parmağında Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Küçük Parmağında Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Ayak küçük parmağında nasır, meydana gelmesinin altında yatan birbirinden farklı birçok neden bulunmaktadır. Nasır genellikle dışsal faktörlerin etkisi ile oluşan bi[...]

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi, 30-60 yaş arasındaki insanlarda oluşmaktadır. Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan i[...]

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak çıtlatmakParmak çıtlatma, hemen hemen herkesin yaparken hoşuna gittiği bir harekettir. Parmak çıtlatırken çıkan sesle birlikte, bazı kişilerde alışkanlık hal[...]

Ayak Parmağında Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağında Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmağında mantar, çoğu kişide görülebilen bir cilt hastalığıdır. Mantar, karanlık alanları seven, nemli ve sıcak ortamlarda çoğalan mikroorganizmalara verilen[...]

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Kopması, Tendonlar kasların bitiş noktalarına yapışmadan önce kiriş diye adlandırılan yapılara dönüşmüş halidir. Tendonlar kol, parmak ve ellerin hare[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6