Parmak Titremesi Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Parmak Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Titremesi

Parmak titremesi, her yaş grubunda görülebilen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre, oldukça sık rastlanan parmak titremesi genellikle el parmaklarının birinde başlar. Ancak, gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu durum diğer parmaklara da yayılabilir. Parmak titremesinin en büyük nedenlerinden biri, insanların sık sık parmaklarını çıtlatmalarıdır. Bu alışkanlık zamanla artarak titreme gibi anormalliklere yol açar ve bu anormallikler ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Eğer sizde de parmak titremesi gibi bir durum varsa, kesinlikle parmak çıtlatmayı azaltmalısınız. Çünkü bu durum, kireçlenme ve diğer eklem hastalıklarına da yol açabilir.

Parmak titremesi yaşayan bazı kişiler, gerilirken parmaklarına fazla yüklenirler. Bu durum geçici olarak ortaya çıkabilir ve genellikle ciddi problemlere yol açmaz. Bunun dışında, ağır egzersizler de parmak titremesine neden olabilir. Eğer sizde de bu gibi durumlar oluyorsa, yaptığınız egzersizlerin parmaklarınıza zarar vermesini önlemelisiniz. Aksi takdirde, titreme olarak başlayan bu durumlar zamanla ağrılara ve hareket kısıtlanmalarına neden olabilir.

Parmak Titremesinin Nedenleri

Parmak titremesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Gereksiz veya aşırı dozda ilaç kullanımı. Birden fazla ilacı art arda tüketmek, kan akış hızını değiştirebilir ve bu da titreme gibi durumlara yol açabilir.
  • Psikolojik etmenler. Özellikle stres, parmaklarda titremeye neden olabilir. Psikolojik sorunlardan dolayı bozulan hormon seviyeleri de bu durumu etkileyebilir.
  • Vücutta aşırı vitamin birikimi. Bu durum, yaygın olarak parmak titremesine neden olabilir.
  • Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ilaç kullanımı. Bu tür alışkanlıklar, parmak titremesi gibi sorunlara yol açabilir. Böyle bir durumda uzman bir doktora başvurmalısınız.

Eklem ve Kemik Sağlığı

Eklemlerde meydana gelen her türlü deformasyon, doğrudan parmaklarda titreme sorunlarına neden olur. Bu nedenle, özellikle kemik yapısı zayıf olan kişilerin eklem zorlamalarından kaçınmaları gerekmektedir. Romatizma hastalıklarında, parmaklarını çıtlatmak isteyen kişilerin eklemlerinde sorunlar olabilir. Ancak her parmak titremesi sorununu eklemlere bağlamamak gerekir. Bazen soğukta kalan parmakların kaslarının istemsiz hareketi de bu duruma neden olabilir. Eğer sorun bu nedenden kaynaklanıyorsa, daha şanslısınız. Çünkü eklemlerden kaynaklanan problemler daha büyük tedaviler ve uğraşlar gerektirebilir.

Gençlere oranla yaşlılarda daha yaygın olarak görülen parmak titremesi sorununun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Parmak titremesi sorununun nedenlerini özetleyecek olursak:

  • Gereksiz veya aşırı dozda ilaç kullanımı
  • Psikolojik etmenler ve stres
  • Vücutta aşırı vitamin birikimi
  • Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ilaç kullanımı

Unutulmamalıdır ki, parmak titremesi ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, bu tür bir durumla karşılaştığınızda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mehmet

29 Nisan 2024 Pazartesi

Iyi akşamlar benim serçe parmagim titremeye başladı ne yapmam gerekir lütfen söyler misin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mehmet Bey,

Serçe parmağınızdaki titremenin birçok nedeni olabilir. Bu durum stres, yorgunluk, kas yorgunluğu veya daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. İlk olarak, yeterince dinlenip dinlenmediğinizi kontrol edin ve stresten uzak durmaya çalışın. Eğer titreme devam ederse veya başka belirtiler de varsa, bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Sena

Aynı durumu bende 2 gündür yaşıyorum , parmaklarınızı sürekli kıtlatıyorsanız bundan dolayı olabiliyormuş

soru

isimsiz

17 Nisan 2024 Çarşamba

ben 16 yaşındayım sağ baş parmağıma bastırdığım zaman
titriyor bunun psikolojik olduğunu düşünüyorum
aynı zamanda çay bardağını tutarken sağ parmağımla sertçe basarsam yine titriyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili isimsiz,

Bu tür belirtiler bazen stresten veya yorgunluktan kaynaklanabilir, ancak kesin bir teşhis koymak için bir uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır. Bir doktora başvurup durumu açıklamanız, gerekirse tetkikler yaptırmanız önemli. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Sude

Parmağınızda herhangi bir doku zedelenmesi sorunu yok ise bahsetmiş olduğunuz gibi psikolojik açıdan bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte el titremesinin kalıtsal yönünün de olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebepten ötürü yaşanan sorunun daha net bir şekilde ortaya çıkarabilmek için mutlaka uzman bir nöroloji doktoruna danışmanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

soru

Cerer

17 Nisan 2024 Çarşamba

PEKİ Serçe parmağı niye titrer? ACİL

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Serçe parmağının titremesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum stres, yorgunluk, kas yorgunluğu veya kafein gibi uyarıcı maddelerin fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Ancak, eğer titreme sürekli ve rahatsız edici bir hal alırsa, bir nöroloji uzmanına danışmanız önemlidir. Parkinson hastalığı veya diğer nörolojik hastalıklar gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Duru

14 Nisan 2024 Pazar

Bende 16 yasindayim ve baş parmağımla bişeye baskı yapınca titreme oluyor neden kaynaklı olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Duru,

Baş parmağındaki titreme birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu durum bazen kas yorgunluğu, stresten veya sinir sıkışmasından kaynaklanabilir. Ancak, titremenin nedeni belirlemek ve doğru tedaviyi almak için bir doktora başvurmanı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Sürür

Merhabalar, baş parmağa baskı sonucu tireme olması sinirsel bir durumdur ve bunun için bir nöroloji uzmanına muayene olup gerekli tetkikler sonrası nasıl bir tedavi gerektiğine karar kılınacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Gizem

Aynı durum bende de var

soru

Damla

11 Nisan 2024 Perşembe

PEKI Serçe parmağı niye titrer? ACİL

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Serçe parmağının titremesi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu durum stresi, kas yorgunluğunu veya vitamin eksikliğini işaret edebilir. Eğer titreme devam ederse bir doktora başvurmanızı öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni