Ayak Serçe Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Serçe Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi


Ayak serçe parmağı kırığı


Ayak serçe parmak üzerine, bir şey düşürülmesi veya bir yere çarpılması sonucunda kırık oluşabilir. Bu durumda ayak serçe parmağı, yanındaki parmağa bantlanıp sabit hale getirilir. Fakat kırık ciddi ise alçı ya da cerrahi bir durum gerekebilir. 4 ya da 6 hafta gibi bir iyileşme süreci vardır.

Ayak serçe parmak kırığını, bazı belirtilerle anlamak mümkündür. Kırığın etrafındaki yumuşak dokularda şişme, kırılan bölgede şiddetli ağrı, parmakta oluşan şekil değişikliği, morarma ve uyuşma bu belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtilerle karşılaşılacak vurma, çarpma gibi herhangi bir durum yaşanmışsa ve yürümenize, ayakkabı giymenize engel oluşturuyorsa, birkaç günden fazla sürüyorsa doktora gitmenizde fayda vardır.

Ayak serçe parmağının kırılmasının en yaygın nedenleri, yanlışlıkla çarpma, ayaklara fazla yüklenme, üzerine ağırlık düşürülmesi ve burkulma gibi sebeplerdir.

Serçe parmakta, kırık riskini arttıran bazı faktörler vardır. Uygun olmayan ayakkabı kullanımı, aşırı kilo, diyetlerde oluşan kalsiyum eksikliği, kemik ve eklem rahatsızlıkları bu risk faktörlerindendir.

Doktorunuz, ilk önce parmağınızı fiziki muayene edecektir. Parmağınızın etrafındaki deriyi inceleyip, kan akımı ve sinir iletimini kontrol edecektir. Eğer fiziki muayene ile emin olmazsa, kesin teşhis için röntgen isteyecektir. Ayak serçe parmağınızda oluşan kırık, basit bir kırık ise eczanelerden reçetesiz de alınabilen bazı ağrı kesici ve iltihap önleyicileri kullanabilirsiniz. Ciddi bir kırılma var ise daha etkili olan ağrı kesiciler reçete edilecektir.

Bazı durumlarda da kırılan kemiğin tekrar yerine oturması için, redüksiyon denilen bir işlem uygulanabilir. Bu işlem sırasında anestezi yapılarak o bölgenin uyuşması sağlanır. Kırığın iyileşmesi için bazı sabitleme yöntemleri de kullanılabilir. Kırık basit bir kırıksa, parmak yanındaki parmakla sabitlenerek bandaj uygulanır. Bu iki parmağın arasına da tahrişi önlemek için, gazlı bez konulur. Eğer herhangi bir cerrahi müdahale geçirmiş iseniz, doktorunuz üstü yumuşak, tabanı sert bir ayakkabı önerecektir. Bu ayakkabı, parmakta oluşabilecek herhangi bir şişme de ayağa daha geniş bir yer sağlayacaktır. Parmakta oluşan kırık, parmakları bir arada tutamayacak durumda ise alçı yapılması da istenilebilir. Çok ciddi olan kırıklarda ise tam bir iyileşme sağlanması amacıyla vida, levha kullanılması gerekir ve ameliyat uygulanır.

Ayak serçe parmağı kırığında, evde de dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken durumlar vardır. Ayağı yüksekte tutup, buz uygulamak ağrının geçmesinde etkili olacaktır. Fakat buz uygulandığı zaman, deriye direk olarak temas etmemesi için havluya sarılıp uygulanması daha doğru olacaktır. Tedaviniz bittikten sonra, günlük yaşamınızdaki aktivitelere yavaş yavaş başlayın. Ayrıca tam bir iyileşme sağlanmadan da araba kullanmayın.

Ayak Serçe Parmak Kırığı Yorumları

soru

Emir

01 Şubat 2018 Perşembe

Serçe parmağıma birisi yanlışlıkla sert bir şekilde bastı hem kırık hem çatlak vardı komple alçıya aldılar dizden itibaren. Kirigi düzeltmek için de canımı çok acittilar tahminen kaç güne kaynar?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüzük Parmağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüzük Parmağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

Serçe Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak çatlaması, Kemiğin kırılması ama kemiklerin birbirinden kopmamış şeklini tıp da çatlak olarak adlandırmaktadırlar. Tabi çatlak da kemiğin kırılması demekti[...]

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş parmak uyuşması, birçok kişide normal olarak karşılaşılan bir durumdur. İnsanlarda çok yaygın olarak karşılaşılan baş parmak uyuşması, parmaklarda duyu kayb�[...]

Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Baş parmak çıkması, parmağın herhangi bir bölümünde oluşan, en çok serçe parmak, yüzük parmağı, orta ve işaret parmağında meydana gelen yaralanmalardan oluşur. [...]

Ayak Parmak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmak arası kaşıntı çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla iki sebeple ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri alerji diğeri ise mantar sebebi ile ort[...]

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak uçlarında uyuşma, birçok kişide görülebilen bir durumdur. Genellikle geçici olan bu durum uzun süre devam ediyorsa dikkatli olunmak zorundadır. Parmak uçlarında [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6